News

The news items etc from the Club...

newshscc
 

The council aren’t taking bookings for the Hub for the foreseeable future as it is being used as a vaccination centre. We are looking at alternative venues that are not too far from the Hub but in the meantime we are continuing with Zoom meetings.


Due to the Covid 19 Pandemic 2019/2020 season ended prematurely and 2020/2021 season was more adhoc, but normality will return as soon as possible.


Tom Moore Competition 2019/2020
The results for the Tom Moore Competition for this season are in, and they are:
1st - David Penman (Glen Finnan Viaduct)
2nd - David Thompson (Falkirk Wheel Reflections)
3rd - Ian MacDonald (Red Roof Cottage)

Commended:
Alaisdair Arnold (Misty Loch Lomond)
Dougie Coull (Walking in the Sand)
Robert Blaikie (Kirkcudbright Harbour)




Third Print League Competition 2019/2020
The results for the Third print competition of the season are in, and they are:
Joint 1st - "Praying hands of Mary" and "Loch Lubnaig reflections" both by Jack Morrison
Joint 3rd - "Eagle Eye" and "Big Coo" by Robert Blaikie
5th - "Seal island seal" by Tom Baker




Third Image Competition 2019/2020
The results for the second Image Competition of the season are:
1st - The Railwayman, John Gilmore
2nd -Industrial Grangemouth, David Thompson
3rd - Glenfinnan Viaduct, David Penman




Architecture - Set Subject Competition 2019/2020
as judged by Ian Freck of Falkirk Camera Club.

First Place - Dougie Coull (Reflective of Old and New)
Second Place - Ann-Marie Coull (Chimneys)
Third Place - Jack Morrison (Industrial Architecture)

Highly Commended - Tom Baker (Ceramic Architecture)
Highly Commended - Maura Graham (Living in Little Boxes)
Highly Commended - Paul Anfield (Glasgow Clydeside)

Commended - Jack Morrison (Glasgow Tenements)
Commended - John Gilmore (Six)
Commended - Dougie Coull (Curve with Straight)
Commended - Ian MacDonald (Inside St Conan’s Kirk)
Commended - John Gilmore (The Hydro)

Congratulations to the winners and thanks to the club members for the number and high standard of entries for this competition.




Monochrome Print Competition 2019/2020
The results for the Monochrome Print Competition for the season are:
1st - Chris, by Jack Morrison
2nd - Empathy, by Dougie Coull
3rd - the tides and the elements, by John Gilmore

Second Image Competition 2019/2020
The results for the second Image Competition of the season are:
1st - Bow Fiddle Rock Dawn Ann-Marie Coull
2nd - Pretty Vampire Dougie Coull
3rd - Leaning Towards the Light John Gilmore


First Print Competition 2019/2020
The results for the First print competition of the season are in, and they are:
1st - Tom Baker with "cheetah Stalking" on 338 points
2nd - John Gilmore with "Dalt Villa" on 336 points
3rd - Dougie Coull with "Frosty forest walk" on 334 points
Nan Caldwell with "Long eared owl" and Dougie Coull with "Rugged coast" shared 4th place with 333 points each.
Congratulations to the winner and runners up. Congratulations and thanks also go out to everyone who entered in what was a close competition with more than just a few high quality images.



22nd May 2019 - Club outing to the Isle of May


ANNUAL PRINT EXHIBITION - Dalmuir Public Library
The exhibition will be in two parts as usual and run from Monday the 5th August 2019 til Saturday the 31st August 2019 during normal library opening times.
Part 1 runs from Monday 5th August till Saturday 17th August
Part 2 runs from Monday 19th August till 31st August

30th April - GDPU FINAL
The final of the GDPU image league and we came fourth out of six clubs. The overall results were...
Eastwood - 273
Carluke - 272
Kilmaurs - 261
Hub Singer - 254
Strathven - 251
Airdrie &Coatbridge - 241

Considering the three clubs above us all have at least 70 members we did very well.




April 23rd, 2019 - Presentation of Prizes and Social Night
Club Competition Winners 2019
Club Competition Winners 2019










(from left to right)
Jack Morrison, Winner of the Annual Print, the Mono Print, and the Set Image (Coast) Competitions
Alf Wilkinson, Winner of the Print League Competition
Liz Stringer, Winner of the Tom Moore Trophy Competition
John Stringer, Winner of the Annual Image Competition




April 2018 - Presentation of Prizes and Social Night
Club Competition Winners 2018
Club Competition Winners 2018









(from left to right)
John Gilmore, Winner of the Mono Print Competition
Nan Caldwell, Winner of the Annual Print Competition
Rab Taylor, Winner of the Annual Image, the Print League & Set Image (Architecture) Competitions
Laurie Blair, Winner of the Tom Moore Trophy Competition
Alf Wilkinson, Winner of the Image League Competition





April 25th, 2017 - Presentation of Prizes and Social Night
Club Competition Winners 2017
Club Competition Winners 2017










(from left to right)
Alan MacPherson, Winner of the Annual Image Competition
Presented by Maura Graham,
Rab Taylor, Winner of the Annual Print, the Monthly Image, and the Tom Moore Trophy Competitions
Jack Morrison, Winner of the Monthly Print, Set Image Competition, and the Mono Image Competitions